YEŞİLAY, “SİGARA İÇMEK KORONAVİRÜS RİSKİNİ 14 KAT ARTIRIR”
YEŞİLAY, “SİGARA İÇMEK KORONAVİRÜS RİSKİNİ 14 KAT ARTIRIR”

Yeşilay, sigara kullanımının korona virüs riskini 14 kat artırdığına dikkat çekerek, "Koronavirüs Sigarayı Sever", "Sigarayı Bırakmanın Tam Zamanı" sloganıyla televizyon, radyo ve dijital kanallarda yayınlanmak üzere bir film hazırladı.

Bu kampanya kapsamında, Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) desteği ile hazırlanan 10 adımda sigarayı bırakmanın yollarına ilişkin bir film de bulunuyor.

Yeşilay Fatih Şube Başkanı Hüseyin Sevim, bağımlılıkların bağışıklık sistemini zayıflattığını ifade ederek, "Bu yıl Yeşilay olarak 100. yaşımızı kutluyoruz. Bugüne kadar bağımlılıklarla mücadele ederken iyi ve sağlıklı yaşamın önemini anlatmaya önem verdik. Bugün tüm dünya Koronavirüs salgınıyla mücadele ederken, bizim de bu konudaki sorumluluğumuz artıyor. Çünkü hem sağlıklı yaşam önem kazanıyor, hem de bağımlılıklar hastalığa yakalanma riskini artırıp tedaviyi güçleştiriyor. Bu nedenle, sigara kullananların bu dönemi sigarayı bırakmak için bir fırsat olarak görebileceğini düşünüyor ve 'Sigarayı bırakmanın tam zamanı' diyoruz.

Yeşilay, tütün ve tütün ürünü kullananlara yardımcı olmak amacıyla, 10 adımda iyi, sağlıklı ve bağımlılıklardan uzak bir yaşama geçiş rehberi niteliğinde bir video da hazırladı. Videoda sigarayı bırakmak isteyenlere, bırakma gününü belirleme, küçük hedefler koyma, spor, müzik gibi uğraşlar bulma, diş fırçalama ve sık duş alma, iyi beslenme ve su içme, sigara içme isteğini tetikleyecek ortamlardan uzak durma, temiz hava ve düzenli hareket etme vb. önerilerde bulunuluyor. Bunun dışında destek almak isteyenlerde 444 79 75 Yeşilay Danışmanlık Merkezi Danışma Hattı'nı arayarak bilgi alabiliyor" dedi.

Yeşilay'ın 1920 yılında faaliyete başladığını belirten Başkan Hüseyin Sevim, "Yeşilay, insan onurunu ve saygınlığını temel alan, toplumu ve gençliği ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan bir kuruluş. Milli ve ahlaki değerleri gözeterek bağımlılıklarla mücadele ediyoruz. Önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürütüyoruz.

Alkol bağımlılığıyla mücadele hedefiyle kurulan Yeşilay, bugün sigara, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji bağımlılığını da mücadele alanlarına dahil etmiştir. Tüzük değişikliğiyle çalışma alanlarına, rehabilitasyon hizmetini de eklemiştir.

Yeşilay, toplumu bağımlılıklardan korumak ve bilinçlendirmek için yaptığı çalışmalarından dolayı, 1934 yılından bu yana "Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer almaktadır. BM Ekonomik Sosyal Konsey (ECOSOC) Özel Danışmanlık Statüsüne ve Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) “Mükemmeliyette 5 Yıldızlı Yetkinlik" belgesine sahip olan Türkiye’nin tek sivil toplum kuruluşudur" dedi.

Haber Videosu
Yorumlar