TESAK'DA 6.CUMHURBAŞKANI FAHRİ KORUTÜRK SERGİSİ
TESAK'DA 6.CUMHURBAŞKANI FAHRİ KORUTÜRK SERGİSİ

Kadıköy Belediyesi Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi (TESAK) 6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Cumhurbaşkanlığı dönemindeki fotoğraf, kitap ve nesnelerinden oluşan sergi açtı.

01 Mart'da açılan "Temaslarıyla İlk Bahriyeli Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk (1903-1987)" başlıklı TESAK Arşiv Sergisi, Kadıköy Şehremaneti binası fuaye alanında 31 Mart tarihine kadar her gün Saat:10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

1957-1960 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevinde de bulunan 6. Cumhurbaşkanı Korutürk'ün görev süresi içindeki ziyaretlerine ilişkin albümler, fotoğraflar, vefatında yurtdışındaki temsilciliklerimizde açılan taziye defterleri ile kitaplar ve bazı nesneler serginin ana gövdesini oluşturuyor.

Sergide ayrıca, Çankaya Köşkü'nü halka açan, 6.Cumhurbaşkanı Korutürk'ün eşi Emel Korutürk'e ait görseller de yer alıyor.

Korutürk Ailesi, geçtiğimiz yıllarda Cumhurbaşkanı Korutürk ve eşinin evindeki kitap, albüm ve çeşitli nesneleri TESAK'a bağışlamıştı.

Haber Videosu
Yorumlar