Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’nın Startı Verildi
Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’nın Startı Verildi

Yeşilay Fatih Şube Başkanı Hüseyin Sevim, Yeşilay ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen, 10. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’nın startının verildiğini ve başvuruların 14 Şubat'a kadar süreceğini belirtti.

Tüm öğrencileri Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’na katılmaya devam eden Yeşilay Fatih Şube Başkanı Hüseyin Sevim, "2019 yılında yapılan yarışmaya, 16 bin 476 okuldan 185 bin 763 eser başvurusu yapmıştı. Bu yıl katılımın çok daha fazla artacağına inanıyoruz. 1920 yılında faaliyete başlayan Yeşilay, insan onurunu ve saygınlığını temel alan, toplumu ve gençliği ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan bir kuruluş. Milli ve ahlaki değerleri gözeterek bağımlılıklarla mücadele ediyoruz. Önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürütüyoruz.

Alkol bağımlılığıyla mücadele hedefiyle kurulan Yeşilay, bugün sigara, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji bağımlılığını da mücadele alanlarına dahil etmiştir. Tüzük değişikliğiyle çalışma alanlarına, rehabilitasyon hizmetini de eklemiştir. Yeşilay, toplumu bağımlılıklardan korumak ve bilinçlendirmek için yaptığı çalışmalarından dolayı, 1934 yılından bu yana “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer almaktadır. BM Ekonomik Sosyal Konsey (ECOSOC) Özel Danışmanlık Statüsüne ve Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) “Mükemmeliyette 5 Yıldızlı Yetkinlik” belgesine sahip olan Türkiye’nin tek sivil toplum kuruluşudur" dedi.

Yeşilay ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçirilen ve başvuruların 14 Şubat'ta son bulacağı yarışma; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik olarak 3 farklı düzeyde düzenleniyor. Her düzeyde edebi ve görsel olmak üzere iki ayrı kategori yer alıyor. Bağımlılık konulu eserlerin değerlendirildiği yarışmada öğrenciler görsel kategoriye afiş, resim, karikatür ve kısa video; edebi kategoriye kompozisyon, şiir, öykü, deneme ve anı alanlarında üretilmiş eserlerle katılabiliyor.

Çocukların ve gençlerin sağlıklı gelecek için yeteneklerini konuşturacağı ve sanat aracılığıyla bağımlılığa karşı farkındalık oluşturmayı hedefleyen Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması'na başvurular başladı.

Gelecek nesilleri bağımlılıktan koruma, onlara küçük yaşta sanat, spor gibi olumlu alışkanlıklar kazandırmayı amaçlayan, Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması ile çocuklar ve gençler, edebi ve görsel sanatların ilham verici dünyasıyla buluşarak, hem fikirlerini, yeteneklerini dışa vurabilecek hem de bağımlılıkla ilgili eserleriyle yetişkinlere de mesaj verebilecekler.

Her ilin kategori birincileri Nisan ayında, ülke çapında her kategoride ilk 3’e girenler ise Haziran ayında açıklanacak. Her ilde ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde, edebi ve görsel olmak üzere 2 kategoride belirlenen birinciler 500 TL ile ödüllendirilecek. İl düzeyinde dereceye giren öğrenciler arasından ise her düzey ve kategoriden ülke çapındaki şampiyonlar belirlenecek. Kategori birincileri 5 bin TL, ikincileri 3 bin 500 TL, üçüncüleri ise 1000 TL ödülün sahibi olacak. Ülke genelinde dereceye giren öğrenciler ayrıca yurtdışı gezisi ile ödüllendirilecek.

Öğrenciler, başvuru ile ilgili detaylı bilgiye ve yarışma kılavuzuna snsg.yesilay.org.tr adresinden ulaşılabilir.

Haber Videosu
Yorumlar