YAŞAMIN IÇİNDEN KISA KISA NOTLAR...
Tamer Cömert
 

Uzun bir tren yolcuğu yapmak üzere eşimle plan yaptık. Bilet almak üzere TCDD'nin online bilet satış uygulamasını indirdik telefonumuza. Aaa oda ne bilet yok. Hem de iki hafta içinde de yok.

Evet duyduk okuduk Doğu Ekspresi çok popüler bu yıl. Ama bizim gibi ara duraklardan bineceklerin hali ne olacak düşünen yok sanırım. Neyse gözümüzü kararttık Bağıştaş İstasyonuna gittik.

Tren rötarsız tam vaktinde 18.10 da geldi. Muhteşem görüntüsüyle tren yavaşlayarak durdu. Öğreniyoruz ki, istasyonda bizim gibi biletsiz 6 yolcu daha var. Bavullarımızla hızlıca trene bindik. Koridorlar dahil her yer dolu. Bırakın boş koltuğu dikilecek yer yok.

Tanıdık bir yüz, 5 ay kadar önce Ankara Bağıştaş yolculuğunda tanıştığım kondüktör. Sıcak bir selamlamayla, "Hocam Hoş geldiniz" eşime de "İyi akşamlar" dedi ve ekledi, "hocam sanırım biletiniz yok." Evet maalesef almak mümkün değil dedim. Gülümsedi ve "Size bir yer bulmalıyız" diyerek yanımızdan ayrıldı. Bir kaç dakika sonra, bir kompartımanda iki kişilik yer olduğunu söyledi.

Altı kişilik bir kompartıman üç yetişkin ve iki çocuk. Bavul ve çuvallar rafta. İyi akşamlar deyip rahatsız ettiğimiz için özür diledikten sonra kapımızı kapatıp yerimize oturduk. Kars'tan biletsiz binip Ankara'ya giden bir aile. Hoş sohbet ederek yola koyulduk. Her istasyonda inen bir iki kişi binen üç beş kişi. Her istasyon sonrası kalabalık iyice artıyor. Bir ara yemek yiyelim dedik çıktık kompartımandan. Yemekli vagona zorda olsa ulaştık. Gergin ortam var vagonda. Yemek soruyoruz, şefimiz özür diledikten sonra, yemeklerin Ankara'dan yola çıkarken yüklendiğini ve Kars'ta ilave yapılmadan geri döndüklerini anlatıyor. Doğal olarak dönüş yoluna yemek kalmıyor. Gergin havanın sebebinin bizim gibi aç kalmış insanlar olduğunu öğrenip kompartımanımıza geri dönüyoruz.

Keyifli tren yolculuğu planlarken kalabalık bir işkencenin içinde buluyoruz kendimizi. Gene de oturabildiğimiz için şükrediyoruz halimize. Kondüktör dostumuzu yakalayıp soruyorum biz bu yataklı vagonda gitme şansını nasıl yakalarız, gülüyor dostumuz ve ekliyor, "Hocam her sabah saat 06.00'da online satış sistemimize girin o gün için bilet bulursunuz."

Günlerdir bakıp yer bulamadığım trene aynı gün yer bulmak mümkün gelmiyor mantığıma. Denemek bedava aslında piyangoda büyük ikramiye çıkma şansı kadar bir şans var yataklı bulmak için.

Sabah 06.00 oldu. Heyecanla bir deneme yapıyoruz gözlerimize inanamıyoruz yer var. Bundan sonra önceden bilet alma derdine girmek yok, yolculuk sabahı 06.00'da yataklıdan yerini al, akşam üstü yolculuğa çık. Evet Devlet Demiryolları çok iyi çalışıyor fakat bu yeterli değil.

Günümüzde karayolu ulaşımı çok pahalı, demiryolları kalitesini ve kapasitesini artırırsa tercih sebebi olacaktır.
Kemaliyemiz de konut sorunu büyük. Bunu TOKİ konutlarıyla aşmaya çalışıyor yerel yönetim. 4'üncü etap TOKİ konutlarının yapılmasına karar veriliyor. Talepler alınıyor, talep fazla geldiği için noter huzurunda kura çekiliyor ve hak sahipleri belirleniyor. Kuranın ertesi günü sosyal medyada bir video dolaşmaya başlıyor "Karanlık Kanyon'da TOKİ konutlarına karşıyız, istemiyoruz" diye.

Videoyu seyrediyorum büyük bir şok ve üzüntü yaratıyor video, sanki Karanlık Kanyon içinde konutlar yapılacakmış gibi hazırlanmış video.

Daha sonra bu büyük şok ve üzüntü yerini büyük bir gurura bırakıyor. Türk mühendisleri zoru başarmış ve Karanlık Kanyon içine konutların yapımı için proje hazırlamışlar. Gurur verici. Kanyon içinde 4'üncü etap TOKİ Konutları, ilginç bir proje olmalı diye düşünüyorum. Spekülasyon bu olsa gerek. Kamuoyu oluşturmak, toplumu yanıltmak bu olsa gerek.
Sevgi, saygı ve muhabbetle.

Yorumlar