İSTANBUL'DAKİ ERZİNCAN STK'LARINDAN "EVDE KAL" ÇAĞRISI
İSTANBUL'DAKİ ERZİNCAN STK'LARINDAN "EVDE KAL" ÇAĞRISI

Türkiye'nin korona virüsü önlemleri çerçevesinde, Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlara yapılan "Evde Kal" çağrısına, toplumun çeşitli kesimlerinin yanı sıra, İstanbul'daki Erzincan sivil toplum kuruluşları da duyarsız kalmayarak, sosyal medya platformlarından destek verdiler.

Erzincanlı Gazeteciler Birliği (ERGAB), Anadolu Avrupa Yakası Erzincanlılar Derneği (AYEDER), Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı (KEMAV), İliç Dernekler Federasyonu (İLDEF), Kemahlılar Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Refahiye Kültür ve Dayanışma Derneği, Çayırlı Çevre Köyleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile İstanbul Kemahspor Kulübü, yaptıkları açıklamalarda vatandaşlara "Evde Kal" çağrısında bulundular.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan, tüm dünyaya hızla yayılan ve Türkiye'de de dün akşam itibarıyla 1236 kişide tespit edilen Kovid-19 için Sağlık Bakanlığınca kurulan Koronavirüs Bilim Kurulu başta olmak üzere tüm uzmanlar vatandaşlara acil durum söz konusu olmadıkça evde kalmaları çağrısında bulundular.

Hemen her kesimden destek gören bu çağrıya, İstanbul'daki Erzincan sivil toplum kuruluşları da duyarsız kalmayarak, sürecin sokakta toplumsal bir sosyalleşme dönemi olmadığına vurgu yaparak, sosyal medya hesaplarından "#EvdeKal" etiketiyle mesajlarını milyonlara ulaştırdılar.

İstanbul'da faaliyet gösteren Erzincan sivil toplum kuruluşlarının "Evde Kal" paylaşımları;

Erzincanlı Gazeteciler Birliği (ERGAB): Siz Habersiz Kalmayın Diye Biz Dışarıdayız.
Kendini, Aileni ve Sevdiklerini Korumak İçin
EVDE KAL TÜRKİYE
#BizBeraberBaşaracağız

Anadolu Avrupa Yakası Erzincanlılar Derneği (AYEDER): Sevdiklerini korumak ve kendi sağlığın için, Lütfen zorunda kalmadıkça

EVDE KAL, SAĞLIKLI KAL TÜRKİYE

Kemahlılar Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği: Koronavirüs riskine karşı #EvdeKal!

Tüm dünyada COVID-19 salgını ile mücadele ettiğimiz bu süreçte; zorunlu ve acil durumlar haricinde evlerimizden çıkmayalım, ailemiz ve sevdiklerimizin hayatını riske atmayalım. Alınan tedbirlere lütfen uyalım.

#EvdeKalMutluKal

Refahiye Kültür ve Dayanışma Derneği: Korona virüs nedeni ile devletimizin aldığı tedbirler içinde sokağa çıkmama kararı da var.

Buna istinaden korku, endişe, sıkıntı duyan hemşehrilerimiz ilçemize veya köylerimizde hiç bir şey yok kanısı ile köylerimize ilçemize gitmek isteyebilir.

Bilinmelidir ki, bu illet tüm ülkemizi tehdit ediyor ve bizler hareket ettikçe bu virüsü başka yerlere taşıyoruz. O yüzden duyarlı olalım ve bulunduğumuz yerde evimizde bu süreci geçirelim.

Acil durum ve vaka olmadıkça evden çıkmayalım.

EVDE KAL TÜRKİYE

İliç Dernekler Federasyonu: Dünyayı ve ülkemizi etkileyen corona virüs salgını nedeniyle "EVDE KAL TÜRKİYE" sloganına uyalım ve bulunduğumuz yeri terk etmeyerek, evlerimizde kalarak bu virüsün yayılmasını önleyelim.

Devletimizin aldığı Bu önlemler kapsamında, ilçemiz Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı da bu önlemler kapsamında toplum sağlığı için tedbirlerini alarak uygulamaya başlamışlardır.

Ancak, hemşehrilerimiz alınan tedbirleri hiçe sayarak bulundukları yerleri terk ederek köylerine gitmeye başlamaları neticesinde bölgede bir toplum sağlığı sıkıntısı olacağı hepimizce de malumdur.

Bir müddet evimizde kalarak bu kurallara uyalım. Hem toplum sağlığına hem de devletimize yardımcı olmamız gerektiği inancındayız.
Kurallara uyulmadığı takdirde alınan önlemler gereği, gittikleri köylerinde 14 gün karantinaya tabi tutulacaklarını bilmeleri gerekir.

EVDE KAL TÜRKİYE

Çayırlı Çevre Köyleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği: Küresel ve ulusal Korona virüsü salgını nedeniyle
ülkemizin içinde bulunduğu bu zorlu süreçte Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve tüm sağlık çalışanlarının ortaya koyduğu mücadeleyi çabayı taktir ediyoruz.

İnşallah bu illet Korona virüsü ile ciddi mücadele ederek, en kısa zamanda millet olarak kurtuluruz.

Bakanlığın kamuoyunda paylaştığı 14 önemli altın kuralı evimizde çevremizde uygulayalım. İşimizin olmadığı bu günlerde her ne kadar sıkıcı olsa da daha fazla bu hastalığın yayılmaması için bireysel olarak evde kendimizi izole ederek sürece katkı sunalım.

Allah devletimize milletimize zeval vermesin.

EVDE KAL TÜRKİYE

İstanbul Kemahspor Kulübü: Sevgili gençler, lütfen Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan duyuru, öneri ve kuralları sizlerde mutlaka dikkate alın.

Lütfen kendi hislerimize yada bilgilerimize göre değil, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan kurallara göre davranalım.

Sosyal medya üzerinden yetkili olmayan, doktor olmayanlar tarafından yapılan çeşitli paylaşımlara da itibar etmeyin.

Her birinize ve değerli aile bireylerinize sağlıklı, mutlu, güzel bir gelecek dileriz.

EVDE KAL TÜRKİYE

Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı (KEMAV) Başkanı Dr. Ferudun Çelikmen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Hızlı tanı kitlerinin ülkemize gelmesi ile Covid19 savaşında yeni bir döneme giriyoruz.

İdeali, testlerin hızlıca, eğitimli ekiplerce alanda yapılması. Öteki türlü insanlar yine sokağa dökülecek, en riskli yer olan hastanelere koşacak!
Panik yok! Pozitif test sonucu olan, virüsle müşerref olan insan sayısı rakamsal olarak bir anda yükselecek.

Bu sizi korkutmasın! Negatif olanlarda "Oh Bende Yok" diye sevinip, koruyucu önlemleri elden bırakmasın! Testin en büyük yararı, pozitif olanları kesin izolasyona almamızı sağlayacak. Hastalık hali ise, bu pozitiflerin sadece % 10-15'inde oluşabilecek. Ve hastalananlarda yaşamsal sıkıntı ise tüm pozitiflerin, KOAH, Kalp hastalığı gibi ciddi rahatsızlığı bulunan, yaşlı kesiminin % 2-3'ünde oluşabilecek (Şu ana kadarki veriler ışığında)

Aslolan, halen, #evdekaltürkiyem" ifadelerine yer verdi.

Haber Videosu
Yorumlar