BAŞKAN HÜSEYİN SEVİM'DEN 'YEŞİLAY HEP BENİMLE' MESAJI
BAŞKAN HÜSEYİN SEVİM'DEN 'YEŞİLAY HEP BENİMLE' MESAJI

Yeşilay Fatih Şube Başkanı Hüseyin Sevim, iyi ve sağlıklı yaşam için tütün, alkol, madde, kumar ve teknoloji bağımlılıklarıyla mücadele eden Yeşilay'ın kuruluşunun 101'inci yılını ve 1-7 Mart Yeşilay Haftasını "Yeşilay Hep Benimle" mesajıyla kutladı.

Yeşilay olarak, bağımlılıklarla ilgili farkındalık oluşturmak için pek çok proje yürüttüklerini ifade eden Yeşilay Fatih Şube Başkanı Hüseyin Sevim, "Yeşilay olarak, 101 yıldır vatandaşlarımızın hayatını etkileyen bağımlılık türleriyle mücadelemizi sürdürüyoruz. Öncelikle küçük yaşlardan itibaren iyi yaşam alışkanlıklarının kazandırılmasını ve bu alışkanlıklarla büyüyen çocukların yaşam boyu bağımlılıklardan uzak kalmasını amaçlıyoruz.

Bağımlı bireylere ve ailelerine ise Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) çatısı altında ücretsiz psikolojik ve sosyal destek sağlıyoruz. Türkiye genelinde 120 Yeşilay şubesi ve güçlü bir teşkilat yapısıyla ülkemizin her köşesinde faaliyet gösteriyoruz. Şehrimizde de her zaman vatandaşlarımızın yanındayız. Kuruluşumuzun 101'inci yılını ve Yeşilay Haftası'nı 'Yeşilay Hep Benimle' mesajıyla kutluyoruz. Fatihlileri de bizimle birlikte kutlama yapmaya ve 'Yeşilay Hep Benimle' demeye çağırıyoruz" dedi.

Yeşilay'ın büyük bir aile olduğunu belirten Başkan Hüseyin Sevim, "Yeşilay olarak tüm paydaşlarımızla çok güçlü ilişkiler içindeyiz ve çalışmalarımıza verdikleri desteklerle bağımlılıklarla mücadelemiz daha da güç kazanıyor.

Sanatın, sporun ve eğitimin etkisinden yararlanarak bağımlılıkları önlemek için var gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) ile başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere toplumun genelinde farkındalığın artırılmasını hedefleyen Yeşilay, bu hedef kitlenin sağlıklı yaşam prensiplerine yönelik bilgilendirilmesi ile bağımlılığın önüne geçilmesini amaçlıyor. Bağımlılık konusundaki farkındalığın artması için de 11 yıldır T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile 'Sağlıklı Nesil, Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması' düzenlenmekte.

Ayrıca, 2016 yılından bu yana bağımlılıklara dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması'na her yıl dünyanın pek çok ülkesinden sanatçıların bağımlılıkla ilgili dikkat çekici eserleri başvuruyor. Yeşilay’ın sinemanın dilinden ve etki alanından yararlanmak amacıyla T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlediği 5. Sağlıklı Fikirler Kısa Film Yarışması'nın başvuruları da devam ediyor.

Yeşilay, Türkiye geneli ve KKTC'nde toplam 100 Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) ile hizmet veriyor.

YEDAM'ın tamamı bağımlılık alanında uzman psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan ekibi, tütün, alkol, madde, kumar ve internet bağımlılıkları konusunda bilgi verme, doğru yönlendirme, danışmanlık ve ayaktan terapi hizmetleri sunuyor. Bağımlılar ve aileleri YEDAM’ın sunduğu psikolojik danışmanlık ve rehabilitasyon desteğinden ücretsiz yararlanabiliyor" dedi.

Yeşilay'ın kulüpleriyle çocuklara ve gençlere ulaştığını vurgulayan Yeşilay Fatih Şube Başkanı Hüseyin Sevim, "Genç Yeşilay kulüpleri, 88 üniversitede bağımlılıklarla mücadele etmek, toplumsal sağlık bilinci geliştirmek ve sağlıklı nesil anlayışının yerleşmesi için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Gönüllü öğrenciler, Yeşilay’ın üniversitelerde tanıtılması, bağımlılıklarla mücadele için ilgili üniversitelerde projeler geliştirilmesi ve çeşitli eğitimlerin verilmesi gibi faaliyetlerde bulunuyor.

Yeşilay’ın önleyici ve koruyucu hizmetler kapsamında yürüttüğü 'Benim Kulübüm Yeşilay' projesi ile de ilkokul ve ortaokul öğrencilerinde bağımlılıklara karşı farkındalık oluşturulması hedefleniyor. Bugüne kadar 30 bin öğrenciye ulaşan proje kapsamında öğrencilere hem Yeşilay hakkında bilgi veriliyor hem de farklı etkinliklerle okullarında Yeşilay kulübü kurmaları için teşvikte bulunuluyor" dedi.

Haber Videosu
Yorumlar