SIRAT ON FIRAT KÖPRÜSÜ İÇİN İLK ÖDENEK ÇIKTI


Açıklama: Karanlık Kanyon üzerinde yapılması planlanan ve dünyanın en yüksek asma köprüsü olması iddiasını taşıyan, Sırat On Fırat Köprüsünün Uygulama Projesi yaptırılması amacıyla ilk ödenek çıktı.
Kategori: Site Haber
Eklenme Tarihi: 23 Haziran 2015
Geçerli Tarih: 17 Şubat 2019, 06:17
Site: Erzincanlilarinsesi.com
URL: http://www.erzincanlilarinsesi.com/haber_detay.asp?haberID=1127Karanlık Kanyon üzerinde yapılması planlanan ve dünyanın en yüksek asma köprüsü olması iddiasını taşıyan, Sırat On Fırat Köprüsünün Uygulama Projesi yaptırılması amacıyla ilk ödenek çıktı.

Fikri alt yapısı Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı (KEMAV) tarafından oluşturulan Sırat On Fırat Köprüsünün uygulama projesinin yapılabilmesi için gerekli olan 1 milyon 100 bin TL'lik ödenek, Erzincan Özel İdaresi emrine tahsis edildi.


Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı (KEMAV) Başkanı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Sırat On Fırat Köprüsü hakkında bir açıklama yaparak, Sırat On Fırat Köprüsünün Erzincan ve bölge açısından bir dönüm noktası olduğunu belirtti.


Kısa süre önce KUDAKA tarafından Sırat On Fırat’ın ön fizibilite raporunun hazırlandığını ifade eden Başkan İsmail Yücel, "Şimdi ise bu ön fizibilite raporundan da yararlanarak uygulama projesi yaptırılması gerekiyor. Böylesine iddialı ve Dünyada az sayıda bulunan bir mimari niteliğe sahip olacak köprünün projesinin yapılması da bir o kadar zor ve uzmanlık gerektiriyor. Uygulama Projesi Erzincan Valiliği Özel İdaresi ve Kemaliye Kaymakamlığı tarafından yaptırılacak. Uygulama Projesinin yaptırılabilmesi için uzun süredir Kalkınma Bakanlığı nezdinde yürütülen çalışmalarımız olumlu sonuçlandı. Geçtiğimiz yıl Kemaliye Kültür ve Doğa Sporları Şenliklerine katılan Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz köprünün yapılacağı alanda incelemelerde bulunmuştu.


Daha sonra, Valimiz Sayın Süleyman Kahraman ile birlikte Sayın BakanımızI makamında ziyaret ettik ve desteklerinden dolayı teşekkür ettik. Ardından Kaymakamımız ve Belediye Başkanımızla Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Sayın Cüneyd Düzyol’u ziyaret ettik. Bu sürecin sonunda, Maliye Bakanlığı Yatırımları Hızlandırma Ödeneğinden 350 bin TL, Kalkınma Bakanlığı Bütçesinden de 750 bin TL olmak üzere toplam 1 Milyon 100 bin TL ödenek Sırat On Fırat Köprüsünün Uygulama Projesinin yapılabilmesi için tahsis edildi.

Hayallerimizin gerçeğe dönüşmesi yolunda en büyük katkıyı sağlayan Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum. Sayın Bakanımız her zaman gönlümüzde minnet ve şükranla anılacaktır. Ayrıca Kalkınma Bakanlığı Müsteşarımız Sayın Cüneyt Düzyol’a, Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü Sayın İlhan Hatipoğlu’na destekleri için teşekkür ediyorum. Göreve başladığı ilk günden itibaren projeye inanarak her türlü desteği sağlayan ve kararlılıkla süreci takip eden Valimiz Sayın Süleyman Kahraman’a, Kaymakamımız Alper Çiftci’ye ve Belediye Başkanımız Mustafa Haznedar’a teşekkür ediyorum" dedi.


Sırat On Fırat'ın bugün itibariyle dünyanın bilinen en büyük kanyonların birisi olan Karanlık Kanyonda Karasu Nehrinin üzerinde yapılacağını belirten Başkan İsmail Yücel, "Köprünün yapılması planlanan alan Kemaliye İlçesine 3 km mesafede bulunuyor ve 2009 yılından buyana Ülkemizde Base Jump atlayışlarının yapıldığı tek noktadır. Köprünün yapılması ile birlikte de dünyanın en iyi Base Jump atlama parkurlarından birisine sahip olacağız. Sırat On Fırat Köprüsü’nün yaklaşık 600 metre uzunluğunda, 550 metre yüksekliğinde ve 3 metre genişliğinde yapılması planlanıyor. Sırat on Fırat Köprüsü kendi alanında dünyanın en yükseği olarak Guinness rekorları arasında yer alacak ve bu yönüyle de bölgenin tanıtımına büyük katkı yapacaktır.

Sırat On Fırat Köprüsü’nün tamamlanması sonrası yıllık 100 bin yerli ve yabancı turistin bölgeyi ziyaret edeceği öngörülüyor. Son yıllarda kamu ve sivil toplum kuruluşlarımızın birlikte yürüttüğü başarılı çalışmalarla kültür ve doğa turizminde oldukça öne çıkan ve Erzincan’ın turizme açılan kapısı konumuna gelen Kemaliye, Sırat On Fırat Köprüsü ile birlikte tam bir cazibe merkezi olacak.

Bu yıl 20-22 Temmuz tarihlerinde 37'incisi yapılacak olan Erzincan Kemaliye Kültür ve Doğa Sporları Şenlikleri bölgenin tanıtımına büyük katkılar sağladı. Kemaliye artık yılda 70-80 turun geldiği önemli bir turizm merkezi haline geldi. Gelinen noktanın bizler ve yöremiz için çok önemli ama yolumuz daha çok uzun ve zor. Erzincan olarak elbirliğiyle bu zor ve uzun yolu aşacak güce sahip olduğumuzu biliyoruz. Sırat on Fırat Köprüsünün üzerinden yürüyerek geçeceğimiz günleri göreceğimize yürekten inanıyorum. Gelişmelerin Erzincan’ımıza, bölgemize ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.