Tarih 21 Şubat 2017, 01:12 

BİNLERCE ERZİNCANLI TEK YÜREK OLDU


Anadolu Avrupa Yakası Erzincanlılar Derneği'nin (AYEDER) organize ettiği ve Erzincan İlçe Derneklerinin de katkı sunduğu, 5.Geleneksel Erzincanlılar Şöleninde buluşan binlerce Erzincanlı tek yürek oldu.


AYEDER'in organizasyonu ve İlçe Derneklerinin katkılarıyla, Kırmızı-Siyah ve beyaz balonlarla bir gelin gibi süslenen Bostancı Gösteri Merkezinde düzenlenen ve coşkunun doruğa ulaştığı şölende, Bostancı Gösteri Merkezi, tarihi günlerinden birini yaşadı ve Erzincanlıların büyük coşkusuna tanıklık etti.


Sunuculuğunu İlknur Kaplan'ın yaptığı ve Erzincanlıların birlik beraberliğinin en güzel örneklerinin sunulduğu 5.Geleneksel Erzincanlılar Şöleni, AYEDER'in sosyal ve kültürel faaliyetlerinin anlatıldığı sinevizyon gösterisiyle başladı.


Büyük alkışlar arasında kürsüye çıkan ve konuşması sık sık alkışlarla kesilen AYEDER Başkanı Gürsel Sarımaden, Erzincan'ın tüm ilçelerini tek tek selamlayarak başladığı konuşmasında, "Erzincan'a olan hasretimiz salonlara sığmıyor. 5.sini düzenlediğimiz şölenimizde ilk şölen heyecanını yaşıyoruz. Nesil’den nesile ve dilden dile Erzincanlı olma kültürü bugün bu salonda büyük bir güce dönüşecektir. Erzincanlıların birlik, beraberlik ve dayanışmasını sağlamak için kurduğumuz AYEDER, Erzincan’ın tüm bileşenleri, dernek, vakıf ve federasyonlarıyla birlikte hareket eden büyük bir sivil toplum kuruluşu haline gelmiştir" dedi.


AYEDER'in faaliyetleri hakkında da çeşitli bilgiler veren Başkan Gürsel Sarımaden, "İstanbul'da hemşehrilerimizin kaynaşması ve dayanışması için çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Topraklarımıza sahip çıkmak ve vefamızı göstermek amacıyla, Erzincan’da eğitim gören öğrencilerimizin ihtiyaçlarına katkıda bulunuyoruz. Artık birlikte, bir arada, yan yana, can canayız" dedi.


Başkan Sarımaden, konuşmasının sonunda, şölene katkı sağlayan İlçe Dernek Başkanlarını sahneye davet ederek, el ele salondaki Erzincanlıları selamladılar ve birlik beraberlik mesajları verdiler.


Erzincan Kültür Eğitim Vakfı (EKEV Başkanı Sadık Ağca da yaptığı konuşmada, Erzincanlılar ile bir arada bulunmanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, "Bir kez daha Erzincanlıların birlik ve beraberlik içinde olduklarını görüyorum. Bu muhteşem tabloyu bizlere sunan AYEDER Başkanı ve Yönetimini kutluyorum" dedi.


EKEV'in çalışmaları hakkında bilgiler de veren Başkan Sadık Ağca, "Vakfımız kuruluşundan bugüne kadar hiçbir ayrım yapmaksızın 35 bin Erzincanlı gençlerimizin eğitimine katkı sundu. 2016-2017 eğitim öğretim yılında da 4 bin 300 öğrencimize burs veriyoruz. Türkiye'de il vakıfları arasında en çok burs veren vakıf olan EKEV, TBMM Üstün hizmet ödülü ve Cumhurbaşkanımız tarafından plakete layık görüldü. İstanbul'da Kız Öğrencilerimizin barınması için yurt yaptık. Erkek Öğrenci Yurdunu da yakında hizmete açacağız" dedi.


Şölende, AYEDER’in Erzincan'daki okul ve öğrencilere yaptığı yardımlara destek veren Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün'e, AYEDER Başkanı Gürsel Sarımaden tarafından bir teşekkür plaketi takdim edildi.


Şölene katılan binlerce Erzincanlı, Hüseyin Turan, Arzu ŞahinOğuz AksaçAynur HaşhaşAynur GüneşÖzden Irmak, Eda Alakuş, Ebru Çiçek, Cengiz Yurtseven, Gürkan Çapkan, Sercan Direk, Öznur Sulari ve Göksel Sağlam'ın söylediği türküleriyle doyasıya eğlendiler.


Halk Müziği Sanatçıları ve İlçe Dernek Başkanlarından oluşan AYEDER Gönüllüleri THM topluluğunun, Özgür Akdemir yönetiminde seslendirdiği türküler, salondakiler tarafından büyük alkış aldı.Şölene; Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Mustafa Kul, Erzincan Milletvekili Serkan Bayram, İstanbul Milletvekilleri Engin Altay, Gamze Akkuş İlgezdi ve İlhan Cihaner, Almanya Sosyal Demokrasi Partisi Milletvekili Erol Karacan, Erzincan eski Milletvekili Dr. Erdoğan Özyalçın, EKEV Başkanı Sadık Ağca, Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcıları Abdullah Der, İlhami Yılmaz, Hüseyin Hışman ve Sadık Kayhan, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Yüksel, Bakırköy Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Taş, eski ERSİAD Başkanı Gülbey Sezgin, Tercan Dernekler Federasyonu Başkanı Rıdvan Budak, ERGAB Başkanı Sedat Sevim, Kemahlılar Dernek Başkanı Mehmet Oral, İliç Dernekler Federasyonu Başkanı Cahit Tatar, Refahiye Dernek Başkanı Mahmut Kumbar, Kemaliye Folklor ve Turizm Derneği Başkanı Murat Akoğlu, Çayırlı Dernek Başkanı Ercan Boybeyi, Bursa Erzincanlılar Dernek Başkanı Tahsin Yıldız, Tuzla Erzincanlılar Dernek Başkanı Sedat Kinsiz, İmranlı Dernekler Federasyonu Başkanı Süleyman Arıkkan, Cem Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Ali Taş, işadamları Mustafa Kaçmaz, İhsan Payalan, Faruk Sezgin, Niyazi Sarımaden, Süleyman Güzel ve Ömer Cebeci ile binlerce Erzincanlı katıldı.

Paylaş